Валентина Гризодубова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валентина Гризодубова
10 мај 1909 - 28 април 1993

Роден во:Харков, Руска Империја
Починал во:Москва, Русија
Служба во:СССР СССР
Единици: Советски воздухопловни сили
Одличја:Херој на Советскиот Сојуз
Ленин (орден) (2)

Валентина Степановна Гризодубова (10 мај 1909 година во Харков - 28 април 1993 година во Москва) била една од првите жени пилоти во Советскиот Сојуз и ѝ биле доделени ордените Херој на Советскиот Сојуз и Херој на Социјалистичкиот труд.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]