Прејди на содржината

Вадерсло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вадерсло

Вадерсло е германска заедница во Северна Рајна-Вестфалија.

Подредена на административната област Минстер . Вклучено во областа Варендорф. Населението е 12.596 жители(31 декември 2010 година). Зафаќа површина од 117,03 км².

Општината е поделена на 3 рурални окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • [1] Официјална страница