Бхарати (станица на Антартикот)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Станица Бхарати
Антарктичка истражувачка станица
Земја Индија
Локација на АнтарктикотЛарсеманн Хиллс<бр />Придз Баи
АдминистрираНационални центар за поларна и океанска истраживања
Основана18 март 2012 (2012-03-18)
Население
 • Вкупно
  • 47
  • summer up to: 72
ТипЦела година
ПериодГодишен
СтатусОперативни
Мреж. местоNational Centre for Antarctic and Ocean Research


Хелидром Бхарати
Општо
Аеродромски видПриватен
Сопственик/ОператорНационален центар за поларни и океански истражувања
МестоположбаСтаница Бхарати
Ларсеман Хилс
Координати69°24′24″ S; 76°11′36″ E / 69.406744° ЈГШ; 76.193330° ИГД / -69.406744; 76.193330
Карта
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Писта
Правец Должина Површина
ст м
Бетон


Бхарати (станица на Антарктикот) е постојана Антарктик истражувачка станица нарачана од Индија[1].

На околу 3000 км источно од Маитри, новата индиска истражувачка база „Бхарати“ се наоѓа помеѓу заливот Тала Фјорд и Култи, источно од полуостровот Сторнс на Антарктикот на 69° 24,41' југ, 76 ° 11,72' источно приближно на 35 м надморска височина. Станицата со многу мал отпечаток беше пуштена во употреба на 18 март 2012 година за да ја олесни научноистражувачката активност во текот на целата година од страна на индиската програма на Антарктикот. Станицата може да поддржи 47 персонал на двојна основа во главната зграда во текот на летото, како и во зима, со дополнителни 25 лица во засолништа за итни случаи / летни кампови во текот на летото и на тој начин вкупниот капацитет да биде 72. Станицата се состои од една главна зграда, фарма за гориво, бензинска станица, пумпна куќа за морска вода, летен камп и голем број помали контејнеризирани модули. Главната зграда нуди регулирано напојување, автоматизирано греење и климатизација со топла и ладна проточна вода, тоалети за испирање, сауна, ладилник, PA систем, естетски дизајниран дневен престој, трпезарија, салон и лабораториски простор. Комуникацијата е преку посветени сателитски канали кои обезбедуваат поврзување за глас, видео и податоци со копното на Индија.

Енергијата на Bharathi ја обезбедува единицата за комбинирана топлина и моќност (CHP), која се напојува со залихи на керозин. Всушност, има вкупно три единици за ТЕ-ТО на локацијата, за да се осигура дека ненавремениот механички дефект нема да ги остави жителите во тешка состојба.

Додека работи, единицата ЦХП произведува вишок топлина, а тоа е доволно за да се загрее зградата. Проектниот партнер bof artchitekten изјави за Gizmag дека енергијата на ветерот исто така се разгледува како можен иден додаток, но сончевата енергија беше исклучена поради долгата зима на Антарктикот недостаток на сончева светлина. Зградата е дополнително опремена со сопствен систем за третман на свежа вода.

Заедно со bof artchitekten, дизајнот и конструкцијата на индиската поларна станица Bharathi вклучуваше IMS Ingenieurgesellschaft mbH и и m+p консалтинг. Планирањето започна уште во 2009 година, а на крајот беше целосно завршено претходно оваа година. Бхарати се состои од три ката, изградени со користење на 134 контејнери за транспорт, кои беа испреплетени и покриени со изолирана кожа и надворешна обвивка. Контејнерите прво беа префабрикувани во Германија, пред да бидат испорачани преку Антверпен и Кејп Таун, и брзо беа собрани на лице место за време на краткото лето на Антарктикот од крајот на 2011 до 2012 година.

На третиот кат има тераса и систем за климатизација, додека на вториот кат се сместени станбените соби, со 24 еднокреветни и двокреветни соби. Покрај нив има кујна, трпезарија, библиотека, фитнес сала, канцеларии, салон, па дури и операциона сала.

Сето тоа е бизнис на приземје, бидејќи тука лежат лабораториите, складиштата, различни технички простори и работилницата. Во текот на летото на Антарктикот, Бхарати ќе биде дом на околу 47 истражувачи, додека во посуровиот зимски месеци овој број ќе падне на 24. Тоа е трета индиска истражувачка станица на Антарктикот и една од двете активни индиски истражувачки станици, заедно со Маитри. Индискиот национален центар за истражување на Антарктикот и океанот нарача сосема нова истражувачка станица, која е инсталирана во делот Ларсман Хилс на североисточен Антарктик. Индиската поларна станица Бхарати од 2.500 квадратни метри (27.000 квадратни стапки) е изградена со контејнери за транспорт и им овозможува на научниците да ја вршат својата работа безбедно, и покрај казните локални временски услови.

Бхарати е трета постојана база на Индија на Антарктикот. Благодарение на правилата утврдени во системот на договори на Антарктикот, објектот е дизајниран така што може целосно да се расклопи и отстрани од студениот пејзаж без да остави трага.

Како и британската истражувачка станица Хали VI, оддалечената локација на Бхарати бара да биде самодоволна долги временски периоди и способна да издржи екстремни временски услови кои вклучуваат налети на ветер од 200 mph (321 km/h) и температури до минус 40 °F (минус 40 °C).

За да се одговори на овој предизвик, зградата беше поставена на потпори и нејзината надворешна фасада беше обликувана (со помош на тунел за ветер), во форма за која се вели дека помага да се спречи наталожувањето на снежните наноси. Првиот посветен истражувачки капацитет во Индија, Дакшин Ганготри, се користи како база за снабдување.

Индија разграничи област покрај Larsemann Hills на 69°S, 76°E за изградба.

Истражувачката станица е оперативна од 18 март 2012 година, иако сè уште се работи на пробна основа и се чека формално лансирање.

Од нејзиното завршување, Индија стана една од деветте нации кои имаат повеќе станици во Антарктикот . Истражувачкиот мандат на Бхарати се фокусира на океанографски студии и феноменот на распаѓање на континенталниот дел. Исто така, го олеснува истражувањето за да се насочи тековното разбирање на геолошката историја на индискиот потконтинент. Извори на вести, исто така, ја наведоа станицата како „Bharathi',

Објекти[уреди | уреди извор]

Проектот за поставување на теренот го презеде Electronics Corporation of India Limited (ECIL) од Национален центар за далечинско набљудување (NRSC) за вредност на договорот од {{INRConvert|230|c} }.

Зградата на станицата, со површина од 2,162 square metres (23,270 sq ft), била изградена за 127 дена.

Станицата може да биде домаќин на вкупно 72 персонал, 47 во главната зграда во текот на целата година и дополнителни 25 во засолништа во текот на летото.

Зградата на главната станица е поддржана од фарма за гориво и станица, пумпа за морска вода и летен камп.

Сателитски необработени податоци со голема брзина ќе бидат емитувани во реално време од станицата Бхарати до NRSC во Хајдерабад за обработка на сликите штом проектот ќе почне да функционира.

Во 2007 година, ECIL, исто така, воспостави комуникациска врска помеѓу Маитри, втората индиска истражувачка станица на Антарктикот и Националниот центар за истражување на поларните и океаните (NCPOR). Меѓу другото, истражување на тектониката и геолошките структури ќе бидат преземени во станицата Бхарати од индиски научници.

Откритија и достигнувања[уреди | уреди извор]

Во јануари 2017 година, Феликс Баст, еден од научниците на 36-та индиска експедиција на Антарктикот, откри нов вид мов во Ларсеман Хилс, во близина на истражувачката станица Бхарати, и го нарече Bryum bharatiensis.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]