Бугарски институт за вселенски истражувања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бугарски институт за вселенски истражувања
Институт за космически изследвания към БАН
Iks-ban.gif
Сопственик  Бугарија
Основана 1969
Главен штаб Софија, Бугарија
Мреж. место www.space.bas.bg

Бугарскиот институт за вселенски истражувања (бугарски: Институт за космически изследвания, ИКИ), е бугарски државен институт кој се занимава со истражувањето на вселената. Основан е во 1969 и е еден од најстарите светски вселенски институти.

Во 1972 беше лансиран P-1 кој е првиот бугарски објект лансиран во вселената.