Бруно Алберти

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Бруно Алберти
Алпски скијач
Роден(а)23 мај 1934(1934-05-23)(90 г.)
Кортина Д пресо, Италија

Бруно Алберти (роден на 23 мај 1934 година) е италијански поранешен алпски скијач. Тој се натпреварувал на Зимските олимписки игри 1960 и Зимските олимписки игри 1964.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; и др. „Bruno Alberti Olympic Results“. Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 11 March 2018.