Бродмидоу (Нов Јужен Велс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бродмидоу (англиски: Broadmeadow) е географскиот центар на градот Њукасл. Во 2016 година, имаше население од приближно 1.600.

Потекло[уреди | уреди извор]

Бродмидоу беше првично дел од пасиштата на urукасл пасирање од 648 хектари. Се развиваше околу Големата северна железница, патот до западните предградија на castукасл и изградбата на железничката пруга Сиднеј до Њукасл во 1880-тите.

Модерна историја[уреди | уреди извор]

Помеѓу железничките станици „ Адамстаун“ и „Бродмидоу“ се наоѓа голем двор од мочуришта што се отвори во 1938 година. Приближувајќи се кон овој двор на дворот беше Бродмидоу Локомотивен депот кој беше втор по големина складиште за локомотива со пареа во државата и ги опслужуваше последните главни локомотиви со пареа во служба на државните железници во Нов Јужен Велс во 1973 година. Тогаш складиштето се користеше за складирање и сервисирање на дизел локомотивите Дизел сè додека депо беше затворено во 1994 година.

Бродмидоу е исто така дом на која го има Њукасл Регионална шоу и има Њукасл Забава центар, кој е домаќин на концерти и други големи перформанси. На Њукасл Џетс и Њукасл Најтс ред да играат на меѓународни спортски центар Њукасл .

Популација[уреди | уреди извор]

На пописот во 2016 година, во Бродмијдоу имало 1.592 лица. 83,1% од луѓето се родени во Австралија и 83,9% од луѓето зборуваат само англиски дома. Најчести одговори за религијата беа Без религија 40,0%, католички 19,8% и англикански 13,5%.