Бразилска ајкула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бразилска ајкула

Бразилска ајкула (Isistius brasiliensis).

Многу китови и големи риби, вклучувајќи други ајкули страдаат кога се во близина на бразилските ајкули. Оваа мала ајкула во облик на цигара (често нарекувана „цигареста ајкула“) е паразит што кине парчиња од својот плен. Со помош на своите единствени, дебели, подвижни усти таа се прилепува за пленот, а потоа се врти, при што нејзините остри долни заби откинуваат парчиња месо во форма на парче колач. Активна е ноќе, а пленот го примамува со сјајните зелени биолуминисцентни светла сместени на стомакот. Исто така се храни со лигни и со ракови.

Поврзано[уреди | уреди извор]