Босански пирамиди

Координати: 43°59′33″N 18°10′21″E / 43.99250° СГШ; 18.17250° ИГД / 43.99250; 18.17250
Од Википедија — слободната енциклопедија


Поглед од Височица кон Високо, денес

Босански пирамиди — наводни пирамиди на Височица во близина на босанскиот град Високо, северозападно од Сараево. Местото станало интереснно за светската јавност во 2005 г. кога локалните власти објавиле дека се работи за пирамиди изработени од човечка рака.

И покрај упорните напори на главниот двигател на проектот, д-р Семир Османагиќ, огромен дел од стручната јавност во светот тврди дека тоа се сосема природни геолошки образби и дека нема никакви докази за човеково вмешателство во планината.


Галерија[уреди | уреди извор]

Пирамида на сонцето[уреди | уреди извор]

Пирамида на месечината[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

43°59′33″N 18°10′21″E / 43.99250° СГШ; 18.17250° ИГД / 43.99250; 18.17250