Божиќен виленик

Од Википедија — слободната енциклопедија

Божиќен виленик е мал виленик што живее со Дедо Мраз на Северен пол и делува како негов помошник. Божиќните џуџиња честопати се прикажани како зелени или црвени облечени во големи, зашилени уши и шилести капи. За џуџињата на Дедо Мраз често се вели дека ги прават играчките во работилницата на Дедо Мраз и се грижат за неговите ирваси, меѓу другите задачи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Restad, Penne L. (1996). Christmas in America: A History. Oxford University Press. стр. 149. ISBN 978-0-19-510980-1.