Блекхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Блекхаузен Св. Антониј 24

Блекхаузен е општина во германската сојузна покраина Рајнска област-Пфалц. Тој е еден од 109-те општински центри во областа Вулканеифел. Според проценката од 2010 година во општината живееле 308 жители. Има регионален код 7233008.

Географски и демографски податоци[уреди | уреди извор]

Локацијата на општината во областа Вулканеифел

Блекхаузен се наоѓа во покраината Рајнска област-Пфалц во областа Вулканеифел. Општината се наоѓа на надморска височина од 470 метри. Површината на општината е 6,3 км².

Популација[уреди | уреди извор]

Според проценката од 2010 година, во самиот град живееле 308 жители. Просечната густина на населеност е 49 жители на км².

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]