Бланш Кафе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Постер од 1870-тите
Ноќен живот надвор од кафулето Бланш, 1896 година од Виктор Андрен

Бланш Кафе било кафуле во Стокхолм, Шведска, сместено во сега урната зграда на Хамнгтан.

Куќата во која е сместен објектот била изградена во 1866 година според плановите на архитектот Алберт Торнквист и првично била наменета да постави изложба и да создаде студиски простор со големи прозорци на горните катови на зградата. Уметничкото друштво во Стокхолм се преселило во просториите во 1868 година.[1] Меѓутоа, гувернерот Теодор Бланш (1835-1911) го отворил кафулето на Бланш на приземје во јули 1868 година. Ентериерот бил елегантен и воздушен, со кристални лустери, кадифен теписи и удобни столчиња.

Секое попладне се слушало музика во живо, а во трпезаријата беаиле поставени странски весници. Зградата била заменета во 1960-ти години со Сверингехусет (Шведска куќа).

Наводи[уреди | уреди извор]