Битка кај реката Силер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај реката Силер
Дел од Спартаково востание
Датум 71
Место Во близина на реката Силер, Италија[1]
Исход Убедлива победа на Рим
Крај на Спартаковото востание
Завојувани страни
Римска Република војска на побегнати робови
Команданти и водачи
Марк Лициниј Крас Спартак
Сила
32.000:
6 легии
4 конзуларни легии
Околу 50.000 војници
Жртви и загуби
36.000 убиени
6.000 заробени
5.000 од тие кои избеле биле фатени и распнати од Гнеј Помпеј

Битката кај реката Силвер била последната во низата од три римски робовски војни. Крас го обиколил Спартак во Брутиум со ѕид и ровови долги 65 км.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brent Shaw. Spartacus And The Slave Wars A Brief History With Documents. стр. 152. ISBN 0312237030.