Билтен (КПЈ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Билтен (Кумановско, 1, X 1943 - 20, I 1944) бил орган на Штабот на Петтата оперативна зона на НОВ и ПОМ, на кумановски дијалект. Бил умножуван на циклостил, а зачувани се само два броја. Во уводната статија од првиот број „Народноослободителната војска и партизанските одреди на македојина го бијат окупаторот, ослобаѓаат територија“ се коментира капитулацијата на Италија и создавањето на народноослободителните комитети како органи на борбата, а особено значајни се и натписите за партизанските дејствија во Тиквешијата и Кумановско.

Литература[уреди | уреди извор]