Берлин (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берлин

Планината Берлин е шестиот највисок вулкан на Антарктикот, кој се наоѓа 16 км од планината Мултон во земјата Мери Б’рд, во близина на источниот брег на Росовото море. Се состои од два помали вулкани: Маренов врв и Берлински кратер. Вулканот е активен.

Топографска карта на планините Мултон и Берлин (размер: 1:250,000)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]