Берданка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берданка

Берданка или бердана е пушка од почетокот на втората половина на XIX век. Именувана е според американскиот генерал и конструктор на оружје Хајрем Бердан. Таа е со усовршен затворач со преклопување нанапред и со чепно вртење. Опеана е во македонските народни песни.