Бенет (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бенет
Подрачје Дарвин, Северна Територија
Координати 22°55′ ЈГШ 130°57′ ИГД / 
Вид резервоар
Сливни земји Австралија
Површина

{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“

 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“

}}4,45 км² км2
Острови 1

Езерото Бенет (англиски: Lake Bennett) е мало слатководно езеро сместено на 80 km северно од Дарвин, престолница на аустралиската покраина Северна територија.

Поврзано[уреди | уреди извор]