Прејди на содржината

Бендорф (Рајнска област-Пфалц)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бендорф
Замокот Сајн, Бендорф, Рајнска област-Пфалц, Германија

Бендорф е град во Германија, во Рајнска област-Пфалц.

Вклучено во областа Мајен-Кобленц. Населението е 17.090 (31 декември 2010 година). Зафаќа површина од 24,07 км². Официјалниот код е 07 1 37 203.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Бендорф“. Енциклопедиски речник „Брокхаус и Ефрон“ : во 86 тома (82 тома и 4 доп.). Санкт Петербург. 1890–1907.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]