Беатрис Офор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беатрис Офор во нејзиното студио

Беатрис Офор (1864-1920) била британска сликарка. Таа е првенствено позната по портрети; често од езотерична природа.

Живот[уреди | уреди извор]

Ралф Литлер од Офор, околу 1903–1904 година

Офор е родена во 1864 година во Сиденхем, Кент и тренирала на Уметничката школа Слејд во Лондон,[1] каде што станала блиска пријателка на Моина Матерс.[2] Во 1892 година се омажила за Вилијам Фаран Литлер, уметник и вајар.

Голем дел од нејзината работа се состоела од претстави на глави на млади жени. Еден извештај објавен во 1907 година вели дека:

познатите „Offor Heads“ се познати низ целиот свет. Навистина, може да се каже дека госпоѓицата Беатрис Офор е една од најпопуларните уметници на денот, нејзините слики се барани со нетрпение, а издавачите се натпреваруваат меѓу себе за честа да ги покажат нејзините дела на јавноста.[1]

Нејзините слики биле редовно прикажувани на Кралската академија на уметностите. Таа често ги користела своите сестри како модели, често сликајќи невести и голи жени.[3] Таа, исто така, насликала портрети на Џозеф Хауард пратеник и Сер Ралф Литлер, К.Ц. Таа насликала и копија од Богородица и дете на Перуџино за парохиската црква Тотенхем.[4]

Некое време била сместена во Челзи[1] - каталозите на Кралската академија даваат адреса на патот на кралот од 1899 година[5] - но по нејзиниот втор брак[6] со Џејмс Филип Биван, увозник на овошје, во 1907 година,[4] таа се преселила во Брус Гроув, Тотенхем, во Северен Лондон. Таа доживеала нервен слом во 1919 година, а починала на 7 август 1920 година од повреди здобиени по пад од прозорец.[6] Во истрагата била заведено за самоубиство со нездрав ум.[4] Таа е погребана на гробиштата Брокли и Лејдивел.[7]

Јавни збирки[уреди | уреди извор]

Речиси 40 нејзини слики се чуваат во колекцијата на Музејот на замокот Брус, Тотенхем; тие вклучуваат портрети на млади жени, локални достоинственици и жена за која се верува дека е романописецот „Оуида“.[6] Нејзиниот портрет на Сер Ралф Литлер е во уметничката колекција на Мидлсекс Гилдхал.

Стогодишнината изложба „Сестри, сирени и светци: замислувајќи ги жените на Беатрис Офор“ во замокот Брус е продолжена до декември 2021 година.[8]

Избрани слики[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 G.H.S. (7 September 1907). „LADIES' COLUMN“. Star (New Zealand) (9028). стр. 3.; article reprinted from The Young Woman.
  2. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2012-04-19. Посетено на 2012-08-01.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
  3. „Beatrice Offor (1864-1920)“. 28 May 2012.
  4. 4,0 4,1 4,2 „OVERSEAS WEEKLY EDITION. TRAGEDY OF LOST ART“. Ohinemuri Gazette (4180). 11 October 1920. стр. 1. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „gaz“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  5. Graves, Algernon (1905). The Royal Academy: A Complete Dictionary of Contributors from its Foundations in 1769 to 1904. 6. London: Henry Graves. стр. 5.
  6. 6,0 6,1 6,2 Kemp, Caron (17 January 2008). „New painting boosts unique art collection“. Haringey Independent.
  7. „THE TRAGIC GENIUS OF PAINTER BEATRICE OFFOR (1864-1920) TO BE REMEMBERED IN CENTENARY EXHIBITION“. Friends of Brockley and Ladywell Cemeteries. Посетено на 13 July 2021.
  8. „Exhibitions at Bruce Castle Museum“. Haringey Council. Посетено на 13 July 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]