Прејди на содржината

Беатрис Кариљо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Беатрис Кариљо, претседател на Андалусиското здружение на универзитетски жени Ромки (АМУРАДИ)

Беатрис Микаела Кариљо де лос Рејес (родена на 2 јуни 1975 година) е шпански политичар и социјален активист. Таа е член на 13-тиот конгрес на пратениците интегрирани во парламентарната група на социјалистите, претставувајќи ја Севиља .

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена на 2 јуни 1975 година во Палма дел Рио, во провинцијата Кордоба,[1] таа е од ромско етничко потекло. Самонаречена социјалистка „откако (таа била во) басинето“, нејзиниот татко бил таен член на Шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) за време на ерата на Франкоистичка Шпанија, кој се бореше против бегството на децата роми.[2][3] Студирала бизнис администрација, се стекнала со диплома за социјална работа и диплома за антропологија; ги плаќала студиите со работа во улична продажба и во портокаловата индустрија во нејзиниот роден град.[4]

Социјална активистка позната по нејзината работа како претседател на Факали, Федерацијата на здруженија на жени ромки,[5] таа се кандидирала на третото место на листата на PSOE за Севиља за Конгресот на пратениците во однос на општите избори во 2019 година.[6] Таа била избрана за член на 13-от мандат на Долниот дом.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „XIII Legislatura (2019-Actualidad) Carrillo de los Reyes, Beatriz Micaela“. Congress of Deputies.
  2. Ingelmo, Pedro (21 April 2019). „Beatriz Carrillo, una voz para la mayor minoría“. Diario de Sevilla.
  3. Somolinos, Daniel (18 May 2019). „Diputados gitanos: cuatro nuevos rostros en el Congreso para acabar con el antigitanismo“. El Mundo.[мртва врска]
  4. Morillo, Isabel (17 April 2019). „Beatriz Carrillo, la gitana antitópicos que dijo sí a 'la prima Carmen' (Calvo)“. El Confidencial.
  5. „Carrillo: 'La mujer gitana no está en el debate feminista'. Canal Sur. 7 March 2019.
  6. Montero, Sara (28 March 2019). „Los candidatos gitanos que llevarán (por fin) la voz del pueblo romaní a las instituciones“. Cuarto Poder.