Прејди на содржината

Бајамон (Порторико)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бајамон, Порторико

Бајамон (шпански: Bayamón) е град во Порторико. Се наоѓа на северната страна на островот. Овој град според статистиките во 2020 година, има 185,187 жители[1], што го прави најголем град по број на жители во Порторико после Сан Хуан.

  1. Bureau, US Census. „PUERTO RICO: 2020 Census“. The United States Census Bureau (англиски). Посетено на 2021-08-25.