Бајамон (Порторико)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бајамон, Порторико

Бајамон (шпански: Bayamón) е град вo Порторико. Се наоѓа на северната страна на островот. Овој град според статистиките во 2000 година, има 224 044 жители, што го прави најголем град по број на жители во Порторико после Сан Хуан.