Балистрофобија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Балистрофобија (англиски: ballistrophobia) е патолошки страв од проектили од сите видови (куршуми, гранати и сл.). Лицето не може да се ослободи од неоснованиот страв дека оддеднаш изненадно однекаде ќе долета некој проектил.

Литература[уреди | уреди извор]