Прејди на содржината

Ања Монке

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ања Монк (германски: Anja Monke, 28 мај 1977 во Херфорд ) е германски професионален играч на голф. Таа од 2004 година играла на Женската Европска Турнеја.

Монке на 2009 година на LPGA првенство

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2003, Монке го освоила Меѓународното првенство на аматери во Швајцарија и Италија, а била прогласена за германски женски аматерски играч на годината. Есента, со хендикеп од +3, таа станала професионец.[1]

Монке играла за Германија со Миријам Нагл во 2006 година и со Денис Симон во 2007 година на Светското првенство на жени во Јужна Африка.[2][3][4]

Во септември 2008 година, го освоила својот прв професионален турнир, Ведиорбис Опен де Франс Дамс.[5] Таа потоа се квалификувала за ЛПГА турнеја. Во декември 2008 година, таа победила на Мастерс за дами во Дубаи .[6]

Професионални победи[уреди | уреди извор]

Европска турнеја за дами (3)[уреди | уреди извор]

  • 2008 (2) Ведиорбис Отворено де Франс Дамс, Мастерс за дами во Дубаи
  • 2010 (1) Куп на Лала Марием

Тимски настапи[уреди | уреди извор]

Професионалец

  • Светско првенство (каде ја претставувала Германија): 2006, 2007

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Anja Monke“. Spieler der Woche. deutsche golf online. 2008-12-10. Архивирано од изворникот на 2008-12-12. Посетено на 2008-12-19.
  2. „Porträt“. Miriam Nagl. Посетено на 2008-12-19.[мртва врска][мртва врска]
  3. „Golf – International: Skiunfall zwingt Golferin Nagl zu Zwangspause“. Focus Online - Sport. 2007-01-09. Посетено на 2008-12-19.
  4. „Resultados 2007 Women's World Cup of Golf“. Portugal Golf. 2007-07-13. Посетено на 2008-12-19.
  5. „Quick comments from the Vediorbis Open de France Dames champion, Anja Monke“. Ladies European Tour. 2008-09-28. Посетено на 2008-12-19.
  6. „Anja Monke, the 2008 Dubai Ladies Masters champion, talks to the media“. Ladies European Tour. 2008-12-14. Архивирано од изворникот на 2008-12-18. Посетено на 2008-12-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]