Прејди на содржината

Ајкула-негувател

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајкулата-негувател

Ајкулата-негувател (Nebrius ferrugineus) — долга жолто-кафеава ајкула.

Овој вид на ајкула живее при дно, па затоа е мета на подводните фотографи затоа што може да и се пријде блиску, иако знае да касне ако е вознемирена. Дење тивко се одмара во спилите и каналите на коралните грбени, а ноќе излегува да лови безрбетници. Парот долги сетилни мустаци од двете страни на устата и помагаат на оваа ајкула во барањето плен, што го дроби со широките заби.

Поврзано

[уреди | уреди извор]