Ашеронски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ашеронски јазик
Застапен воСудан
Говорницин/п  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3acz

Ашеронскиот јазик или познат уште како ачурунски, акеронски или гармески јазикнигер-конгоански јазик од подгрупата на талодиско-хејбански јазици.[1] Јазикот се зборува во Судан, нема податоци за вкупниот број на говорници и користи латиница како свое писмо.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]