Астрид Бјеркман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Астрид Бјеркман (9 јануари 1886 [1] - 20 јануари 1967 [2] ) — шведски доктор и пионер за жени. Таа била ќерка на фармацевтот Карл Бјеркман и Мети Егестрем и братучетка на дизајнерот на мостови Аксел Бјеркман. [3]

Бјеркман дипломирала на високо училиште во Стокхолм во 1904 година и се стекнала со овластување за практивување на медицина во 1917 година. [3] [4] Работела како лекар во епидемиската болница во Упсала во 1912 година, во болницата Сатерс во 1917 година, во болница Удевала во 1918 година, во болницата Борголм во 1918-1919, во болница Лунд 1919-27 и во болница Хелсингборг 1927-30, станала главен лекар во болницата во Колшагенс во 1930 година и работела како управител на болницата во 1931-36 година и во болницата во Рестад во Вернерборг 1936-51 Астрид Бјеркман била прва жена главен лекар во Шведска и директор на болницата. Во 1945 година, таа била наградена со златен медал Илис Кворум „со големина 8“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „23 (Älvsborgs läns porträttgalleri)“. runeberg.org (шведски). 1932. Посетено на 2018-05-14.
  2. „Svenskt Porträttarkiv“. xn--portrttarkiv-kcb.se (англиски). Посетено на 2018-05-14.
  3. 3,0 3,1 „128 (Vem är Vem? / Götalandsdelen utom Skåne 1948)“. runeberg.org (шведски). Посетено на 2018-05-14.
  4. „Matrikel över svenska kvinnor som avlagt examen“ (PDF).