Прејди на содржината

Аскопе (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аскопе
Ascope
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Ла Либертад
Основана1 јуни 1984
Главен градАскопе
Управа
 • ГрадоначалникМарио Саломон Веларде Карион
Површина
 • Вкупна2.655,75 км2 (102,539 ми2)
Население
 • Вкупно116,684
UBIGEO1302
Археолошкиот комплекс Ел Брухо во областа Магдалена де Као

Аскопе е покраина во регионот Ла Либертад во Перу. Главен град на покраината е Аскопе и истата е составена од осум окрузи.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на осум окрузи. Окрузите и центрите се:

Поврзано[уреди | уреди извор]