Артипелаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Артипелаг
Artipelag Logo.svg
Artipelag entré 02.JPG
Влез во Артипелаг
Основанјуни 2012 (2012-06)
МестоСтокхолм, Шведска
Координати59°18′25″N 18°20′52″E / 59.30694° СГШ; 18.34778° ИГД / 59.30694; 18.34778Координати: 59°18′25″N 18°20′52″E / 59.30694° СГШ; 18.34778° ИГД / 59.30694; 18.34778
Мреж. местоartipelag.se

Артипелаг е уметнички музеј лоциран на архипелагот во Стокхолм, Шведска. Отворен во јуни 2012 година, зградата била дизајнирана од покојниот архитект Јохан Нирен за да се вклопи во околниот пејзаж.[1][2][3] Зградата зафаќа површина од приближно 10.000 квадратни метри[4],вклучува 3.000 квадратни метри уметнички галерии и има 22 хектари околна природна глетка.[2]

Поглед над заливот Багенсфјарден од главната сала
Поглед над заливот Багенсфјарден од карпите под музејот

Според The New York Times, музејот бил „мозокот на Бјорн Јакобсон, кој ја основал шведската компанија за производи за нега на доенчиња Бејбибјорн во 1961 година, и неговата сопруга Лилемор“.[5] Матичната компанија Лилемор Дизајн обезбедила финансирање (приближно 69 милиони долари според проценките во шведските медиуми.)

Значајни изложби вклучуваат дела од Вилијам Вегман[6] и Кандида Хофер.[7][8] Уметнички директор на Артипелаг е Бо Нилсон.[9]

Името на музејот е игра на зборови за „аркипелаг“, шведскиот збор за „архипелаг“.

Изложби[уреди | уреди извор]

Наследството на Енди Ворхол 15 април 2016 година - 25 септември 2016 година

Монохроматска симфонија – еднобојни соѕвездија на уметност, дизајн, мода и музика 16 октомври 2015 – 28 март 2016 година

Земјата се среќава со водата - европска и американска фотографија од 1860 година до денес 29 мај 2015 година - 27 септември 2015 година

Матс Теселиус – Урбан каубој 8 јули 2015 – 23 август 2015 година

Кароусчка – Жената на островот 29 април 2015 – 28 јуни 2015 година

Земјата е важна 6 февруари 2015 година – 3 мај 2015 година

ТУКА/СЕГА: Физичка средба во времето и просторот 17 октомври 2014 – 6 јануари 2015 година

Ниту еден човек не е остров - уметнички упади во архипелагот Стокхолм 23 мај 2014 година - 28 септември 2014 година

Рефлексии на човештвото и биосферата 11 јули 2014 - 17 август 2014 година

Видливиот – Шведската современа фотографија 7 февруари 2014 година – 11 мај 2014 година

Табла – Настава и учење од уметност 11.10.2013 – 19.01.2014

Здраво Природа. Како да цртате, насликате, готвите и да го пронајдете својот пат 25 мај 2013 – 29 септември 2013 година

Еден, два, дрво! 14 јуни 2013 – 21 август 2013 година

Поул Гернес / Сидекик / Козима фон Бонин 8 март 2013 година - 12 мај 2013 година

Просветлено: Електрично светло како самовила на уметноста 27 октомври 2012 година – 17 февруари 2013 година

Кандида Хофер – Афинитети, 30 јуни 2012 – 28 октомври 2012 година

Гениус Лочи 3 јуни 2012 – 30 септември 2012 година

Фото галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Artipelag / Nyréns Arkitektkontor“. ArchDaily. Plataforma Networks Broadcasting Architecture Worldwide. 15 September 2012. Посетено на 2 December 2013.
  2. 2,0 2,1 Architizer. „Artipelag on Architizer“. Architizer. Посетено на 12 November 2013.
  3. Inta, Liepa. „Artipelag – a new stop in Stockholm“. Arterritory. Посетено на 12 November 2013.
  4. „Dalkia manages Artipelag“. www.dalkianordic.com. Посетено на 4 December 2013.
  5. Rose, Frank (3 September 2015). „The Swedish Museum That BabyBjörn Built“. The New York Times. Посетено на 5 January 2020. The brainchild of Björn Jakobson, who founded the Swedish infant-care products company BabyBjörn in 1961, and his wife, Lillemor, it was built by the parent company, Lillemor Design, at a cost estimated by the Swedish news media at some $69 million at the time.
  6. Messina, Manuela (24 July 2013). „William Wegman: Hello Nature“. Red Milk Magazine.com. Архивирано од изворникот на 26 July 2013. Посетено на 4 December 2013.
  7. „Candida Höfer first big show in Sweden“. Phaidon. Посетено на 4 December 2013.
  8. „Previous exhibitions“. www.artipelag.se. Архивирано од изворникот на 21 October 2013. Посетено на 4 December 2013.
  9. Iltnere, Anna (4 December 2012). „An ambitious archipelago of art“. Arterritory. Посетено на 2 December 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]