Аресибо (Порторико)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аресибо, Порторико

Аресибо (шпански: Arecibo) е град во Порторико. Се наоѓа на северната страна на островот. Овој град според статистиките во 2000 година, има 100 131 жители, што го прави седми град по број на жители во Порторико.