Прејди на содржината

Антички македонски олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија

Античките македонски олимписки игри започнал да ги организира кралот Архелај I, во светиот град на Античките Македонци, Дион, на подножјето на планината Олимп. Тие претставувале пандан на хеленските олимписки игри.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже (2009). Македонска енциклопедија. Скопје: МАНУ. стр. 89–90. ISBN 978-608-203-023-4. OCLC 499142958.CS1-одржување: датум и година (link)