Антефикс

Од Википедија — слободната енциклопедија
этрусский антефикс
Антефикси на работ на покрив на грчки храм

Антефикс (Ante-fixae) (од лат. antefigere, претходно прицрвстување), се вертикален блок на завршеткот на (контра)покривката на ќерамидите на покрив на грчки храм; го заземаат местото на киматиумот и обликуваат гребенести украси по рабовите на храмот. Актефиксите богато се резбаат со антемионска орнаментација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)