Андија Чавес Фонегра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андија Чавес Фонегра
НационалностКолумбиско
Полињаморска биологија
морска екологија
Установи Универзитет Национален Колумбија
ИНВЕМАР
Педагошки Национален Универзитет (Колумбија)
Универзитет Атлантик на Флорида
ОбразованиеНационален универзитет во Колумбија
Универзитет „Нова Југоисток“

Андија Чавес Фонегра е колумбиски морски биолог . Таа добила стипендија „Ореал-УНЕСКО“ за жени во наука во 2011 година за нејзиното истражување на морскиот сунѓер Клиона делитрикс и неговото влијание врз коралните гребени, станувајќи петтиот колумбиски научник што добил такво признание. [1] [2]

Образование и кариера[уреди | уреди извор]

Чавес дипломирала морска биологија во 2001 година на Националниот универзитет во Колумбија . Во 2001 година се приклучила на <i id="mwFQ">Институтот за истражување марини и костераси Хосе Бенито Вивес де Андреис</i> (ИНВЕМАР) како приправник и асистент за истражување. Таа завршила магистерски студии по морска биологија на Националниот универзитет во Колумбија откако студирала таму од 2003 до 2006 година. Во 2007 година предавала на Колумбискиот Националниот Педагошки Универзитет .Предавала и на Универзитетот во Алберта од септември 2007 година до ноември 2008 година. Во 2009 година се преселила во Флорида и станала дипломиран студент на Универзитетот „Нова Југоисток“, каде што дипломирала во 2014 година за д-р по океанографија и морска биологија. [3] [4]

Ископувачкото дејство на сунѓер Клиона делитрикс на коралните гребени е главната линија на истражување на Андија Чавес.

По различните назначувања по докторатот, Чавез станала професор асистент на Универзитетот Атлантик во Флорида, во септември 2018 година, каде што работи во Океанографскиот институт во филијалата на пристаништето. . [4] Таа е позната по своето истражување на морскиот сунѓер Клиона делитрикс, организам што расте помеѓу корали и калциум карбонат кој го формира скелетот на коралните гребени и кој, преку ископувачко дејство, постепено го влошува коралот. Во Карипското Море, развојот на овој сунѓер е забрзан во последните неколку години, што резултира со постепена ерозија на коралите, менувајќи го екосистемот. [2] [5]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

 • 2002 година - СИГМА XI награда за грант, општество за научно истражување
 • 2006 година - Магистерски труд за заслужни истражувања, Национален Универзитет де Колумбија
 • 2008 година - Доналд Рос академски заслуги, Универзитет во Алберта.
 • 2011 година - Стипендии за жени во науката во Лореал-УНЕСКО .
 • 2014 година - Награда за студентски животни достигнувања, Универзитет „Нова Југоисток“.

Избрани публикации[уреди | уреди извор]

 • Chaves-Fonnegra, Andia; Castellanos, Leonardo; Zea, Sven; Duque, Carmenza; Rodríguez, Jaime; Jiménez, Carlos (2008). „Clionapyrrolidine A—A Metabolite from the Encrusting and Excavating Sponge Cliona tenuis that Kills Coral Tissue upon Contact“. Journal of Chemical Ecology. 34 (12): 1565–1574. doi:10.1007/s10886-008-9565-5. PMID 19023625.

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. „Outstanding women scientists to receive 2011 L'ORÉAL-UNESCO Awards and Fellowships“. Geneva, Switzrland: UNESCO. 25 February 2011.
 2. 2,0 2,1 Andia Chaves Fonnegra: científica colombiana ganadora de premio internacional Архивирано на 23 март 2019 г. Colciencias, 2 March 2011
 3. Andia Chaves Fonnegra, Curricullum Vitae (in Spanish) Colciencias (colciencias.gov.co)
 4. 4,0 4,1 „Andia Chaves Fonnegra, Curriculum Vitae“. Laboratory of Marine and Coastal Eclogy, Florida Atlantic University.
 5. „La científica Andia Chaves explica la situación de los corales“. El Tiempo. 23 March 2011.