Прејди на содржината

Ана Сандстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ана Сандстрем

Ана Марија Каролина Сандстрем (3 септември 1854, Стокхолм – 26 мај 1931, Стокхолм) била шведска феминистка, реформаторски педагог и пионер во образовниот систем на својата земја. Таа се нарекува водечки реформски педагог во рамките на женското образование во Шведска [1] кон крајот на 19 век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Guinchard, Axel Johan Josef (1914). Sweden: Historical and Statistical Handbook, by Order of the Swedish Government, Volume 1. стр. 564.