Амилоид бета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Amyloid beta peptide (beta-APP)
Abeta 2lfm.jpg
A partially folded structure of amyloid beta(1 40) in an aqueous environment (pdb 2lfm)[1]
Назнаки
СимболAPP
PfamPF03494
InterProIPR013803
SCOP2lfm
SUPERFAMILY2lfm
TCDB1.C.50
OPM-суперсемејство304
OPM-белковина2y3k
amyloid beta (A4) precursor protein (peptidase nexin-II, Alzheimer disease)
APP processing.png
Processing of the amyloid precursor protein
Препознавачи
СимболAPP
Др. симболиAD1
Entrez351
HUGO620
OMIM104760
RefSeqNM_000484
UniProtP05067
Други податоци
ЛокусChr. 21 q21.2

Амилоид бета ( или Abeta) претставуваат пептиди изградени од 36–43 аминокиселини кои се главна компонента на амилоидните плаки во мозокот кај луѓето со Алцхајмерова болест.[2] Овие пептиди се добиваат од амилодна претходничка белковина (APP), под дејство на ензимите бета секретаза и гама секретаза. Aβ молекулите може да агрегираат и да формираат флексибилни растворливи олигомери кои може да постојат во неколку форми.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Vivekanandan_2011.
  2. Hamley IW (October 2012). „The Amyloid Beta Peptide: A Chemist's Perspective. Role in Alzheimer's and Fibrillization“ (PDF). Chemical Reviews. 112 (10): 5147–92. doi:10.1021/cr3000994. PMID 22813427.