Алеутска струја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алеутските Острови, продолжение на Алјаска во Берингово Море

Алеутска струја се нарекува и „Субарктичка струја“. Океанска струја што тече кон исток која лежи северно од Северна Пацифичка струја; тоа е северната гранка на Курошио струја која се движи североисточно, па на исток помеѓу 40° север и 50° северно. тече кон југ Калифорниска струја[1] .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Aleutian Current“. Encyclopædia Britannica Online. Посетено на 7 August 2015.