Аба Јисраел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Aба Jисраел (XVII в.) – рабин во Скопје. Служел во синагогата „Бет Jаков“ (1617). Потекнувал од семејство со голема рабинска традиција. Во истиот период се спомнува како рабин и неговиот син Шломо бен Aхарон Aбајов.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Зени Лебл, Плима и слом из историје Jевреја Вардарске Македоније, Горњи Милановац, 1990.