Абакус хармоникус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Абакус хармоникус, или Абакум Аритметико-Хармоникум - табеларен метод опишан во сеопфатниот музички труд на Атанасијус Кирхер во 1650 година, „Мусургија Универзалис“ (Musurgia Vniversalis).[1] Целта е да се создаваат контрапунктни комбинации. Исто така споменато во раните изданија на Енциклопедија Британика, најдобро е опишано со натписот на авторот: „прекрасна табела што ја открива целата тајна уметност на контрапунктот“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kircher, Athanasius (1650). Musurgia Vniversalis (латински). I. стр. 362.