Џојс Ламберт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џојс Милдред Ламбарт
Роден(а)23 јуни 1916(1916-06-23)
Херн Хил, Лондон, Англија
Починал(а)4 мај 2005(2005-05-04) (возр. 88)
Колни, Норфолк
НационалностБританци
Полињаботаника и екологија
УстановиУниверзитет во Кембриџ
Универзитет во Саутемптон

Џојс Милдред Ламберт (23 јуни 1916 – 4 мај 2005) била британски ботанист и екологист.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Џојс Ламберт е родена на 23 јуни 1916 година во 50 Оукбанк Гроув, Херн Хил, Лондон. Таа била ќерка на Лофтус Сидни Ламберт, службеник во компанија за електрично снабдување, а подоцна и на агент за недвижнини и на неговата сопруга Милдред Ема. Воспитана е во Брундал, Норфолк и се школувала во средното училиште за девојчиња во Норвич.[2]

Во 1939 година, Ламберт дипломирал ботаника на Универзитетскиот колеџ во Велс, Абериствит. Откако работела како наставник во Норич, била назначена за предавач по ботаника на колеџот Вестфилд, Лондон.[2]

Публикации[уреди | уреди извор]

  • J.N. Jennings, J.M. Lambert (1951). Alluvial stratigraphy and vegetational succession in the region of the Bure valley broads. Journal of Ecology 39 (1): 116–148. doi:10.2307/2256630.
  • J.M. Lambert, J.N. Jennings, C.T. Smith, Charles Green, J.N. Hutchinson (1960). The Making of the Broads: a reconsideration of their origin in the light of new evidence. London: Royal Geographical Society; J. Murray.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. George, Martin (2005-05-27). „Obituary: Joyce Lambert“. the Guardian (англиски). Посетено на 2020-09-27.
  2. 2,0 2,1 „Lambert, Joyce Mildred (1916–2005), botanist and ecologist“. Oxford Dictionary of National Biography (англиски). doi:10.1093/ref:odnb/9780198614128.001.0001 (неактивно 21 October 2020). Посетено на 2020-09-27.