Џони Радучану

Од Википедија — слободната енциклопедија
Радучану во 1992 година
Џони Радучану романски џез музичар

Џони Радучану (1 декември 1931 – 19 септември 2011 година) бил романски џез пијанист со ромско етничко потекло, чие семејство има долга музичка традиција која датира од 17 век.[1]

Роден е во Браила и почнал да свири контрабас на 19-годишна возраст пред да се префрли на пијано. За време на неговата музичка кариера, некои од неговите многубројни соработки надвор од Романија биле оние со Арт Фармер (труба) и Слајд Хемптон (тромбон) и Фридрих Гулда (пијано). Во 1987 година, Радучану добил почесно членство во Академијата Луис Армстронг во Њу Орлеанс. Тој бил основач на романската џез-школа, а за време на музичката кариера долга повеќе од половина век, открил, негувал и обучил неколку генерации романски џез музичари. Леонард Федер го нарекол „Господин Џез од Романија“. Бил претседател на Романската џез-федерација. Радучану бил во брак со Гета Костин од 1962 до 1970 година.[2]

Радучану починал во својот стан на улицата Олтарулуи во Букурешт и е погребан на локални гробишта во Черница, округот Илфов, блиску до главниот град.[3]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Џез триоСерија џез бр. 4 (Електрокорд, 1966)
 • Џез во мојата земја (Electrecord, 1967)
 • Исповеди (Electrecord, 1979)
 • Исповеди II (Electrecord, 1982)
 • Исповеди IIIСерија џез бр. 21 (Electrecord, 1986)
 • Џез произведен во Романија (Electrecord, 1987)
 • На неговите пријатели (Алфа издаваштво, 1996)
 • Џез зад Карпатите - Џони Радукану ја запознава Теодора Еначе (Грин рекордс, 1999)
 • Џез антифанариот (Анастасија, 2002)
 • Џез од Романија - во живо во Сан Франциско (Mediaround Inc. /Интерконт музика, 2002)
 • Џез бестамент (Tescani Productions, 2005)
 • Камерна џез музика (Soft Productions, 2008)
 • Внатрешни приказни - Џез песни (Tvr Media, 2009)

Книги[уреди | уреди извор]

 • Осаменоста, мојата работа (Regent House Printing & Publishing, 2002)
 • Сара него Џони(Вивалди, 2005)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Rădulescu, George (February 18, 2011). „Johnny Răducanu, muzician: "Înainte, până și hoții aveau simțul măsurii" (романски). Посетено на September 11, 2021.
 2. Re marriage to Geta Costin. 9am.ro. Retrieved on 9 May 2017.
 3. Notice of death of Răducanu. Adevarul.ro. Retrieved on 9 May 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]