Џогоски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џогоски јазици
Jɔgɔ
Географска
распространетост:
Западна Африка
Класификација:нигер-конгоански ?
Гранки:

Џогоските јазици се група на мандески јазици. Во оваа група на јазици спаѓаат два јазика, од кои еден е исчезнат. Јазиците кои се дел од оваа група се: лигбиски јазик, кој се зборува во Гана и тонџонски јазик кој се зборувал во Брегот на Слоновата Коска.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]