Прејди на содржината

Џими Ривиер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џими Ривиер е француски драмски филм од 2011 година во режија на Теди Луси-Модест.[1][2]

Џими Ривиер бил страстен за Тајландски бокс (Muay Thai). Тој барал можен живот каде што би можел да ја помири својата вера и љубовта кон Соња, млада муслиманска девојка, исто така вљубена во него. Но, Џими е исто така нервозен млад циган во потрага по идеали и измачуван од сомнежи, тој живеел во неговиот камион опремен со кревет, недалеку од неговото семејство со приколки.: мајка му и сестра му се венчале без љубов. Неговото претворање во пентекостализам, многу наметлива и фундаментална гранка во протестантизмот го навело да се преиспита себеси за неговите две страсти.: боксот и Соња. Навистина, Пентекосталците веруваат дека за да станат подобри луѓе, мора да се откажат од насилството и желбата. Под притисок на заедницата, Џими се смирил но се борел да ја усогласи својата волја и дела. Џина, неговиот боксерски тренер постојано го потсетувал и се обидувал да го врати на неговата спортска страст.

Гијом Гуи како Џими Ривиер

Беатрис Дале како Џина

Хафсија Херци како Соња

Серж Риабукин како Хосе

Памела Флорес како Бека

Џеки Патрак како Езекиел

Ханаан Маргерит како Марио

Надја Деспосито како Тереза

Кевин Дебар како Кевин

Дејвид Рибеиро како Исак

Фани Турон како Неси

Абдулае Фофана како Алфа Диало

Око Хајдара како Фатим

Пол Андреј како Роки

Џеси Метбах како Џон

Марвин Хоспис како Нино

Клемент Шевалие-Буске како Климент

Мејли Флорес како Кристал

Марџори Џејлет како Марџори

Стефани Луси како Стефани

Жак Фиески како Префектот

Признанија

[уреди | уреди извор]
Награда Категорија Примател Резултат
Награда Цезар Награда Цезар за најнадежен глумец Гијом Гуи номиниран
Награда Лумиер Награда Лумиер за најнадежен глумец номиниран
  1. „Jimmy Rivière“. unifrance.org. Посетено на 2015-11-15.
  2. „Jimmy Rivière“. cineuropa.org. Посетено на 2015-11-15.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • Jimmy Rivière at IMDb