Џесика Корнер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Професорката Даме Џесика Лоис Корнер (родена на 22 март 1961 година) е британска медицинска сестра, академик, едукаторка и авторка.

Дипломирала на д-р на Кингс колеџот во Лондон во 1990 година. Првично медицинска сестра, таа служела како директор на Центарот за студии за рак и палијативна нега и заменик декан на медицинска сестра на Институтот за истражување на рак на Универзитетот во Лондон (1996-2008). Таа е првата медицинска сестра, назначена за претседател на Институтот. [1]

Корнер била декан (од 2010 година) на Факултетот за здравствени науки и професорка (од 2008 година) по карцином и палијативна нега на Универзитетот во Саутемптон. [2]

На 21 јули 2015 година било објавено дека Корнер е назначена за про-вицеканцелар за истражување и размена на знаење на Универзитетот во Нотингем, преземајќи ја својата нова функција на 1 јануари 2016 година. [3]

Таа била избрана за претседател на Советот на декани за здравство и е член на Форумот за медицинска сестра и квалитет. Напишала три книги и напишала или изменила десетици трудови за академски списанија. Таа била член на под-панелот на Рамката за извонредност на истражувањето во Англија за Советот за финансирање на високото образование. [4]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. Profile, macmillan.org.uk; accessed 17 October 2014.
  2. Profile, timeshighereducation.co.uk; accessed 17 October 2014.
  3. Cancer expert takes the research reins at Nottingham, nottingham.ac.uk; accessed 21 July 2015.
  4. Profile, councilofdeans.org.uk; accessed 17 October 2014.