Њујорк палата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Њујорк палата е луксузен хотел на Големиот булевар на Будимпешта ,Ершебетскиот дел од градот.

Дел од Антологијата „Дедика“ и претходно познат како Босколо Будимпешта од 2006 до 2017 година, зградата е изградена во 1894. Тој беше дизајниран од архитектот Алајос Хаузман, заедно со Флерис Корб и Калман Гергл. Зградата е отворена на 23 октомври 1894 година. Познатото Њујорк кафе е долгогодишен центар за унгарската литература и поезија. Статуите и другите украси на фасадата на зградата, како и 16 ѓаволски фауни, се дела на Короли Сении.

Зградата беше национализирана за време на комунистичката ера. Втората светска војна уништи голем дел од зградите на Будимпешта: во 1957 година унгарските скулптори Сендор Болдогфаи Фаркас,и Јанош Совори направија поправки во Њујорк кафе на оштетените алегориски скулптури на Трифт и Богатството, Америка и Унгарија. По распадот на комунизмот, структурата беше купена од италијанскиот ланец „Хотели Босколо“ во февруари 2001 година. Зградата е тотално реновирана и повторно отворена на 5.05.2006 година како луксузен хотел со 107 соби, со кафулето, исто така тотално реновиран, на својата приземје.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]