Њукасал (Свети Кристофер и Невис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Њукасал
Newcastle
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 17°12′15″, 62°35′54″

Општи податоци
Име
- изворно
Њукасал
  Newcastle
Управа
Држава Свети Кристофер и Невис
Остров Невис
Парохија Сент Џејмс Винвард
Географија
Надморска височина 592 m
Население
Население 593
Њукасал аеродромот Венс Амори, јуни 2006 година
Њукасал аеродромот Венс Амори, јуни 2006 година

Њукасал (англиски: Newcastle) е мало гратче (село) на островот Невис во Свети Кристофер и Невис. Њукасал е главен административен центар на парохијата Сент Џејмс Винвард. Гратчето има околу 593 жители.[1] Во близина на селото се наоѓа аеродромот на Невис.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „San Cristóbal y Nieves en world-gazetteer“. Архивирано од изворникот на 2013-02-10. Посетено на 2012-07-16.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 17°12′N 62°35′W / 17.200° СГШ; 62.583° ЗГД / 17.200; -62.583