Јек Лоум (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Езеро Јек Лоум
បឹងយក្សឡោម
Yak Loum.jpg
Поглед од воздух
ПодрачјеРатанкири
Координати13°43′48″ СГШ; 107°00′54″ ИГД / 13.730° СГШ; 107.015° ИГД / 13.730; 107.015Координати: 13°43′48″ СГШ; 107°00′54″ ИГД / 13.730° СГШ; 107.015° ИГД / 13.730; 107.015
Видкратерско езеро
Сливни земјиКамбоџа
Најг. длабочина157 ст (48 м) м

Јек лоум (кмерски: បឹងយក្សឡោម) е езеро и популарна туристичка дестинација во покраината Ратанакири на североистокот на Камбоџа. Се наоѓа ма 4,8 километри од престолнината на покраината Банлунг во вулкански кратер стар повеќе од 4.000 години. Најголемата длабочина на езерото изнесува 48 метара, а водата заради големата концентрација на билки има прозирно зелена боја. Јек лоум се простира во пречник од 0,72 км и има скоро совршен кружен облик. Езерото го опкружуваат гистите дождовни шуми кои претставуваат дом на мнгоу егзотични папагали и птици.

Видете уште и[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]