Јавен компјутер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јавен компјутер (или јавен пристап до компјутер) е секој компјутер кој е на располагање на јавни места. Некои места каде што јавните компјутери можат да бидат достапни се библиотеки, училишта или објекти кои работат од страна на владата.

Јавните компјутери имаат слични хардверски и софтверски компоненти на персонален компјутер, сепак, улогата и функцијата на јавниот пристап до компјутерот е сосема поинаква. А јавен пристап на компјутерот се користи од страна на многу различни недоверливи лица во текот на денот. [1]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fox, David (2007-08-18), About Us, Посетено на 2008-04-19