NGC 6537

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 6537


Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 h 5 m 13 s
Деклинација -19° 50' 32""
Податоци од набљудување
Вид на објект планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
11,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,5
Физички податоци
Привидни димензии 0,17' x ?'
Историја
Откривач Едвард Чарлс Пикеринг
Откриена 15 јули 1882
Алтернативни ознаки PK 10+0.1, ESO 590-PN1, CS=19.5

NGC 6537 е планетарна маглина во соѕвездието Стрела, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6537 се споменува и како PK 10+0.1, ESO 590-PN1, CS=19.5.

Откривање[уреди]

Објектот е откриен на 15 јули 1882 година од страна на Едвард Чарлс Пикеринг, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 15 cm.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6537 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,5 mag.[2] NGC 6537 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,17'.[2]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 h 5 m 13 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -19° 50' 32"".[3]

Други поделби[уреди]

Проучување на NGC 6537 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6259. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1106.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

Користена литература[уреди]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди]