NGC 4755

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 4755


Соѕвездие Јужен Крст
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 h 53 m 39 s
Деклинација -60° 21' 42""
Податоци од набљудување
Вид на објект расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I3r
Привиден сјај
(видлив)
4,2
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Алтернативни ознаки OCL 892, ESO 131-SC16, Jewel Box, Kappa Cru cluster

NGC 4755 е расеано ѕвездено јато во соѕвездието Јужен Крст, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4755 се споменува и како OCL 892, ESO 131-SC16, Jewel Box, Kappa Cru cluster.

Откривање[уреди]

Објектот е откриен на 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 0,5 cm.

Податоци[уреди]

Податоци од набљудување[уреди]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4755 е од видот I3r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,2 mag.[2] NGC 4755 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоци[уреди]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 h 53 m 39 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -60° 21' 42"".[3]

Други поделби[уреди]

Проучување на NGC 4755 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 429; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8989. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди]

Користена литература[уреди]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди]