House of Pain

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


House of Pain
Потекло Valley Stream, New York
Жанрови Рап
Период на активност 1992-1996
Издавачи Tommy Boy Records
Соработници Cypress Hill
La Coka Nostra
Pete Rock
Членови
Everlast
Danny Boy
DJ Lethal

House of Pain (се чита: Хаус оф Пеин, буквално значи: Куќа на Болката) се Ирско-Американска рап група кои издадоа три албуми во раните средни деведесети години. Групата е највеќе позната по хит песната "Jump Around" во 1992, која беше #3 во САД, #6 во Ирска и #8 во Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска.

Подиг до слава[уреди]

По неуспешната соло кариера, Everlast се здружи со DJ Lethal и средношколскиот пријател Danny Boy да ја формираат House of Pain. Групата беше запишана во Tommy Boy Records, и нивниот House of Pain албум (1992) се продаваше масовно. Во албумот истотака учествуваше B-Real од групата Cypress Hill.