Челоле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Челоле
—  Општина  —
Cellole
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Казерта
Месности Баја Домиција, Баја Феличе, Казамаре, ченторе
Површина
 • Вкупна 35,0 км2
Надм. вис. 17 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно 7.560 жит.
Демоним cellolesi
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 81030
Повик. бр. 0823

Челоле е општина во провинцијата Казерта, Кампанија, Италија.