Пијана ди Монте Верна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пијана ди Монте Верна
—  Општина  —
Piana di Monte Verna
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Казерта
Површина
 • Вкупна 23,4 км2
Надм. вис. 80 м
Население (декември 2004)
 • Вкупно 2.488 жит.
Демоним pianesi
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 81015
Повик. бр. 0823

Пијана ди Монте Верна е општина во провинцијата Казерта, Кампанија, Италија.